Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
536 postów 0 komentarzy

Gruzja i kaukaskie domino

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

(...) państwa gruzińskiego brzmiąca: „Dzala ertobaszia”, czyli „Siła jest w jedności”, w kontekście nasilających się wzajemnych walk wewnętrznych brzmi niczym szyderstwo.(...)

 

To moja trzecia wizyta w Gruzji, ale po raz pierwszy po zmianie rządu w wyniku jesiennych wyborów. W recepcji mojego hotelu w Tbilisi wita mnie Rosjanka, jednak w następnych dniach będą już same Gruzinki. Ale dlaczego kierowca samochodu słucha rosyjskiego radia? Czy dlatego, że rosyjski to współczesna „lingua franca” na obszarze dawnego ZSRR?
A może nowa, bardziej otwarta na Moskwę, władza przyniosła nową modę? Raczej nie, po prostu związki kulturowe gruzińsko-rosyjskie, ale też np. ormiańsko-rosyjskie, są faktem. Nie ma się co na nie obrażać. Nie oznaczają one wcale politycznej przyjaźni. Przynajmniej nie w przypadku Gruzinów. Nawet w nowej koalicji rządowej, mniej sceptycznej wobec Kremla, kurs na Europę i USA (czyli UE i NATO) nie jest tylko socjotechnicznym zabiegiem.

Patrzenie na Gruzję wyłącznie przez pryzmat polityki, choćby i międzynarodowej, zawęża perspektywy. Warto przyjrzeć się problemom społecznym. One mogą o tym narodzie powiedzieć więcej niż analizy politologów.

Cerkiew rośnie w siłę

W ostatnim czasie nastąpił tutaj wzrost liczby urodzin. Najwyższy czas. To ważne dla nacji, której zaledwie 60 proc. (!) żyje w granicach obecnego państwa: zaledwie 5 na 8 mln. Reszta mieszka w Turcji (1,5 mln), w Rosji (1 mln), Iranie (600 tys.), garstka natomiast w Azerbejdżanie i Afganistanie. Jeszcze niedawno liczba aborcji na jedna Gruzinkę wynosiła – trudno w to wręcz uwierzyć: 6–7! Dziś się zmniejszyła. Kościół prawosławny, który jest tutaj Kościołem narodowym, wspiera wielodzietność. Patriarcha Ilia II, czyli głowa tutejszego Kościoła, osobiście (!) chrzci każde trzecie i kolejne dziecko w rodzinie, jeśli tylko ta tego sobie zażyczy. I tak raz na kwartał w katedrze w Tbilisi odbywa się zbiorowy chrzest setek dzieci.

Skądinąd dla prawosławia idą tu lepsze, a właściwie jeszcze lepsze czasy niż dotąd. Zwierzchnicy Kościoła prawosławnego uważali ekipę prezydenta Saakaszwilego za zbyt „liberalną”, laicką, zbyt prozachodnią. Premier Bidzina Iwaniszwili już za takiego nadmiernie prozachodniego nie uchodzi. Zapewne będzie wobec Cerkwi bardziej ustępliwy. Niektórzy zachodni dyplomaci uważają, że w ostatnim czasie Kościół prawosławny ma tendencję wręcz zastępowania państwa. Czy tak jest w rzeczywistości? Jako przykład podają, że przed ważnym głosowaniem w obronie wartości chrześcijańskich w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy patriarcha po prostu wezwał do swojej siedziby posłów, którzy w Strasburgu reprezentują Gruzję, i powiedział, jak mają głosować.

Ciekawostką jest, że Cerkiew jest finansowana... z budżetu państwa. Nie tylko, ale także. Dostaje mniej więcej tyle pieniędzy co średnie ministerstwo. Ale też z drugiej strony warto wspomnieć o heroicznej karcie prawosławia w ostatnich latach. W czasie rosyjskiej inwazji wojska agresora zbombardowały (32 bomby!) pochodzący z X wieku pałac prawosławnego arcybiskupa Cchinwali. Samego hierarchy Rosjanie podobno omal nie rozstrzelali. A swoją drogą: ta barbaria ma specyficzny stosunek do zabytków.

Sprawiedliwość po gruzińsku

Co rożni państwa Kaukazu od Europy? Poziom rozwoju ekonomicznego? Też. Ale przede wszystkim stosunek do praworządności. Charakterystyczne, że hasłem zwycięskiej koalicji miliardera Iwaniszwilego było przywrócenie sprawiedliwości, a wcale nie przywrócenie rządów prawa czy po prostu praworządności. Cóż, poczucie sprawiedliwości jest subiektywne, dla niektórych jej zaspokojeniem będzie zamknięcie do więzień ludzi Saakaszwilego, skoro on też zamykał, gdy miał pełnię władzy. Jeżeli dziś gruziński Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że za rządów UNM (Zjednoczony Ruch Narodowy prezydenta „Miszy”) siedziało 170 więźniów politycznych, to logiczne, że sprawiedliwość może być zaspokojona, gdy „zapuszkuje” się odpowiednią liczbę byłych urzędników poprzedniego rządu... I tak w koło Macieju. Nic więc dziwnego, że tuż przed Bożym Narodzeniem nowy premier od szefa Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Niemca Elmara Broka otrzymał wyraźny sygnał: kontynuacja aresztowań przeciwników politycznych skończy się sankcjami wizowymi, niczym wobec Białorusi. Czy groźba niewpuszczenia na narty we Włoszech, zakupy w Londynie czy wakacje na Lazurowym Wybrzeżu poskutkuje? Życie pokaże.

W każdym razie dewiza państwa gruzińskiego brzmiąca: „Dzala ertobaszia”, czyli „Siła jest w jedności”, w kontekście nasilających się wzajemnych walk wewnętrznych brzmi niczym szyderstwo.

Kaukaski scenariusz?

Jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na Kaukazie Południowym? Gamę tego, co może się zdarzyć, obrazuje miejscowe powiedzenie, iż „na Kaukazie wszystko się może zdarzyć”. Brzmi to niepokojąco, ale chyba realistycznie. Potencjalna wojna w Iranie może uruchomić kaukaskie domino. Niesamowicie zbrojący się Azerbejdżan ruszyć może, by odzyskać „to, co jego”, czyli Górski Karabach. Wtedy z „braterską pomocą”, jak zwykle w dziejach najnowszych, ruszą Rosjanie. Z mapy wynika, że zapewne przez... Gruzję. Gruzja przecięta zostanie na pół. A jeśli nie będzie wojny w Iranie? Przecież Azerbejdżan, skądinąd wydający na armię więcej, niż wynosi cały budżet Armenii, może i tak spróbować odzyskać to, co od wieków uważa za swoje. Póki co, Gruzja jest jedynym krajem regionu, w którym rząd przegrał wybory i pokojowo oddał władzę. Na ile nowy rząd pozwoli hasać tu Rosjanom? Na całym Kaukazie Południowym odgrywają oni już i tak sporą rolę. Coraz większą. Do czasu? Przy polskiej bierności ów wpływ Moskwy będzie, niestety, rosnąć, a nie maleć.
 
*tekst ukazał się w także w miesięczniku „Nowe Państwo” (2/2013)

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31